Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

 •  Darek S.
      tel. (91) 460-13-18


 •  Tadeusz M.
      tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

 •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Webmaster :

  •     Piotr W.  e-mail
Od Redaktora ...
Rozważania o nowelizacji...odsłona druga PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
niedziela, 03 lipca 2011 14:29

Nowelizacja Ustawy o broni … problemy nie rozwiązane

Galeria Alfacharlie.plW ostatnim miesiącu wymieniłem z czytelnikami mojego portalu sporo maili na tematy związane z nowelizacją Ustawy o broni. Pomimo korzystniejszych zapisów prawnych, niewiele się zmienia w polityce organów decyzyjnych, tak twierdzą moi wirtualni rozmówcy. Zdarzają się przypadki  wydania decyzji negatywnych pomimo spełnienia wymagań ustawowych. Chodzi tu głównie o  broń palną do celów sportowych. Cóż obecne zapisy brzmią znacznie lepiej niż poprzednio, ale według moich przemyśleń brakuje  pewnych drobnych szczegółów merytorycznych aby zapisy prawne były zdecydowanie jednoznaczne. Na te tematy rozmawiam również z prawnikami, a Ci z kolei zapisów nowelizacji  nie postrzegają tak jednoznacznie jak my strzelcy, czy co niektórzy aktywiści forum  tematycznych. Z pewnych źródeł wiem też, że nowelizacja umożliwiająca szerszy dostęp  do broni nie cieszy się wcale pozytywnym nastawieniem, nawet wśród tych decydentów dzięki którym ona powstała. Polityka i poprawność polityczna nie zawsze idzie w parze z potrzebami społeczeństwa lub przynajmniej jego części. Zdążyłem się już do tego przyzwyczaić, w końcu mieszkam  w Polsce.

Poprawiony: czwartek, 07 lipca 2011 14:24
Więcej…
 
Wracamy do normalności ... oby na zawsze PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
środa, 01 czerwca 2011 13:03

Wracamy i należy wierzyć, że już nie zawrócimy 

Galeria Alfacharlie.plW ostatnim felietonie, opublikowanym jeszcze przed wejściem w życie znowelizowanej Ustawy o broni, pisałem o kilku zapisach, ważnych i korzystnych dla środowiska strzeleckiego, a także o tych sprawach, które nie zostały należycie zreformowane lub po prostu o nich zapomniano. Niebawem upłynie trzeci miesiąc od chwili kiedy to formalnie i prawnie zmieniły się relacje pomiędzy klientem - kandydatem na posiadacza broni, a Urzędem, który te życzenie klienta - kandydata spełni. Te relacje zmieniły się w sposób pozytywny na tyle, że obecnie po spełnieniu określonych wymogów formalnych i proceduralnych klient zazwyczaj odchodzi zadowolony, z pozytywną decyzją w kieszeni. To, że środowisko strzeleckie zostało wreszcie w dobrym świetle dostrzeżone i traktowane z powagą prawa i zdrowym rozsądkiem jest na pewno pozytywnym objawem nowej rzeczywistości, miejmy nadzieję, że bez chęci powrotu do przeszłości. Pozwolenia otrzymują nowi adepci strzelectwa, a także co można zauważyć, „stare wiarusy” też bez większych problemów otrzymują tzw. „rozszerzenia”, czyli wracamy do normalności. Wieści napływające z rożnych rejonów kraju potwierdzają zasadniczy zwrot  i jaśniejsze relacji na linii petent – WPA. Co prawda, jeszcze gdzie niegdzie, niedoinformowani lub „oporni” urzędnicy próbują mataczyć, ale robią to na tyle nieudolnie, że jak na razie biegu historii nie zmienią.

Poprawiony: środa, 06 lipca 2011 11:51
Więcej…
 
Nowelizacja Ustawy i sprawy nierozwiązane PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
wtorek, 05 kwietnia 2011 11:12

Broń do ochrony osobistej i miru domowego

Galeria Alfacharlie.plNiedawno, gdy pisałem o zmianach w znowelizowanej Ustawie o broni i nowej Ustawie o sporcie, poruszyłem głównie tematy związane ze strzelectwem sportowym, strzelcami i problemami, które pozostały, bo nie zostały rozwiązane tak jak należy. Teraz chciałbym poruszyć kwestię broni do ochrony osobistej i ochrony miru domowego. W Polsce powojennej, z dostępem do broni przeznaczonej  do samoobrony, poza krótkim okresem rządów AWS-u, było zawsze marnie. Ustawa o broni z 1961 roku i późniejsza z 1999, pozostawiały w gestii Policji (czytaj policyjnych organów administracyjnych) kwestię wydawania zezwoleń na broń, zapisując przy okazji delegację do uznaniowej oceny tzw. „przewodu”  i  wydania decyzji. Niejednoznaczne sformułowania zapisów Ustawy z 1999 roku, umożliwiało organom policyjnym dowolną ich interpretację. Efekty takich działań policyjnych WPA znane są zdecydowanej większości osób zainteresowanych tematem. Nowelizacja miała położyć temu kres, ale niestety, nie we wszystkim położyła. Pozostawiła bez zmian prawo do dowolnej oceny zasadności wydania pozwolenia na broń bojową do ochrony i nałożyła na zainteresowanych jej posiadaniem, warunki niezwykle trudne do spełnienia, mianowicie, stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie.

Poprawiony: piątek, 29 kwietnia 2011 12:13
Więcej…
 
Zmiany nastąpiły. Spojrzenie w przyszłość PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
wtorek, 01 lutego 2011 21:26

Galeria Alfacharlie.plJeszcze pod koniec ubiegłego roku pisałem o tym, że czekam na zmiany, zmiany które powinny zmienić oblicze polskiego strzelectwa  i znormalizować dostęp do broni palnej. Być może jeszcze w tym miesiącu, a może na początku marca, wejdzie w życie podpisana przez Pana Prezydenta znowelizowana Ustawa o broni.  Nowelizacja w tej formie zapisu jest zasługą grupy aktywistów społecznych, którzy uczestniczyli w procesie jej powstawania i przychylnie nastawionych członków Komisji Sejmowej. Nowelizacja wprowadza wiele zmian bardzo korzystnych dla zainteresowanych posiadaniem własnej broni palnej. Zapisane sztywne kryteria uzyskania pozwolenia na broń, ułatwią życie strzelcom sportowym, którzy po ich spełnieniu pozwolenie otrzymają. Nowelizacja wprowadza pojęcie broni do rekonstrukcji historycznej strzelającej amunicją akustyczną, w tym wypadku dostępna będzie tez broń samoczynna. Skończą się problemy pasjonatów kolekcjonerstwa, teraz będzie można uzyskać pozwolenie nawet na broń współczesną pełnosprawną. Poza tym wprowadzono kilka pozytywnych zmian w kwestii  kalibrów broni dotychczas niedostępnych dla sportowców, jak choćby .22 WMR i .17 HMR w bocznym zapłonie oraz 5.7 x28 w centralnym.

Poprawiony: wtorek, 08 lutego 2011 08:09
Więcej…
 
Rok się kończy ... kilka słów od Redaktora PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
czwartek, 30 grudnia 2010 08:00
 

Galeria Alfacharlie.plDrodzy Czytelnicy niebawem pożegnamy stary, a powitamy Nowy Rok. Zawsze wracam myślami do dni minionych, myślę, że podobnie czyni też wielu z Was. Tego co już się wydarzyło, cofnąć nie można, ale wyciągnąć  rozsądne wnioski i popełnionych błędów już nie powielać, zawsze można i chyba należy. My, strzelcy i pasjonaci broni, jesteśmy grupą specyficzną i niestety w Polsce społecznie wyobcowaną. W przemijającym roku doświadczyliśmy wielu negatywnych  i niestety niewielu pozytywnych wydarzeń, które miały istotny wpływ na naszą rzeczywistość. Szeroko rozumiane pojęcie człowiek i broń palna, w naszym społeczeństwie nie kojarzy się za dobrze. Nie mamy lobby, które prezentowałoby rzetelny wizerunek naszej „uzbrojonej” społeczności, strzelectwa czy też łowiectwa. Chociaż jeśli mówimy o łowiectwie, to należy przyznać, że ma się ono całkiem dobrze. Nad nienaruszalnością przywileji i spokojem duchowym tej grupy użytkowników broni palnej, czuwają między innymi Ci, którzy prawo w naszym kraju stanowią.

Poprawiony: wtorek, 28 grudnia 2010 03:49
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 21