Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

 •  Darek S.
      tel. (91) 460-13-18


 •  Tadeusz M.
      tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

 •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Webmaster :

  •     Piotr W.  e-mail
Kabury (część 2) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
poniedziałek, 02 czerwca 2008 17:00

Kabura sportowa


Galeria Alfacharlie.pl      Posiadacze broni palnej do celów sportowych, przenoszą broń w dwojaki sposób, w kaburze lub w odpowiedniej walizce czy torbie strzeleckiej. Strzelcy dyscyplin statycznych na ogół użytkują kabury cywilne do skrytego przenoszenia. Kabury te ułatwiają przemieszczanie się na strzelnicy. Strzelcy dyscyplin dynamicznych IPSC i IDPA muszą posiadać określone przepisami kabury  spełniające warunki bezpiecznego przemieszczania się i pokonywania  różnych utrudnień wynikających z opisu toru, tunele ,schodnie, podesty. Pamiętajmy, że często strzelanie odbywa się w biegu, bywa tak że należy broń schować do kabury podczas przemieszczenia się na torze strzeleckim. Kabura do dyscyplin dynamicznych powinna być szybka, umożliwić szybkie dobycie broni. Powinna być bezpieczna, pewnie trzymać broń i  nie narażać  strzelca na utratę broni podczas przemieszczenia się. Powinna być wygodna, dająca możliwość swobodnego operowania bez komplikowania i utrudniania ruchu.

Kabura sportowa dostosowana do przepisów IPSC przypomina czasem dziwną konstrukcję. Tworzywo, metalowe komponenty, maksymalnie uproszczone ... nic specjalnego by się wydawało. W rzeczywistości jest to bardzo przemyślane trzymadło na broń, potocznie określane przez strzelców IPSC wieszakami. Alfacharlie.plSą to kabury tylko z nazwy i nie przypominają w niczym te użytkowe cywilne czy bojowe.
 
      IPSC w obecnej formie jest sportem wyczynowym, poligonem dla strzelców fabrycznych, producentów broni i akcesoria. Wyśrubowane wyniki czołowych zawodników,  oprócz własnych zdolności manualnych, psychofizycznych i kondycyjnych składają się również na wyposażenie. Kabury są jednymi z ważniejszych akcesorii. Mają za zadanie umożliwić w niebotycznie szybki sposób dobycie broni i oczywiście bezpiecznie. Są one z reguły drogie lub bardzo drogie. Te tanie  to często adaptowane do sportu  kabury ogólnego użytku, produkowane przez firmy Fobus, Uncle Mike’s,  Riwal. Droższe od nich to kabury Gosth czy Hoppner&Schumann. Do najdroższych należą  wyroby Rescoma, Safarilandu, Biachi, Sicingera. Reasumując, możemy je zakupić w cenie od około 150 złotych za najtańszą do 1200-1400 złotych za najdroższą. Do tego dochodzą ładownice na magazynki czy speedloadery ... 
Alfacharlie.pl     Kabury dla strzelców IDPA są o wiele tańsze ponieważ w sportowym strzelectwie obronnym stosuje się  wyposażenie użytkowe, czyli standardowe kabury bojowe. Co prawda ostatnie zmiany  w przepisach, wprowadziły  możliwość użytkowania kabur delikatnie mówiąc lekko usportowionych. Kabury te wpisane zostały na listę dopuszczonych do użytkowania w konkurencjach sportowych określonych przepisami IDPA. Wiąże się to prawdopodobnie  z presja producentów akcesorii, dla których rynek sportowy to godny pozyskania sektor zysku.

 

     IDPA powstała jako sprzeciw strzelców praktycznych wobec wyczynu i odejścia od realiów strzelania praktycznego jakim było gdy  tworzono przepisy i strukturę IPSC. Obecnie zauważyć można również ewolucję IDPA w stronę wyczynu … zawsze tak  jest, myślę że w niedługim czasie amerykanie zrobią kolejną rewoltę tworząc nowy związek … który powróci po raz kolejny do korzeni strzelectwa praktycznego … na jakiś czas oczywiście. 

 

Zbyszek

Poprawiony: piątek, 28 września 2012 17:00