Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

 •  Darek S.
      tel. (91) 460-13-18


 •  Tadeusz M.
      tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

 •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Webmaster :

  •     Piotr W.  e-mail
Pozwolenia na broń pneumatyczną PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
poniedziałek, 02 czerwca 2008 20:17
Alfacharlie.pl     Decyzje administracyjne na posiadanie broni pneumatycznej formalnie straciły swój status prawny w wyniku wejścia w Zycie Ustawy o Broni i Amunicji z 21 maja 1999 roku. Ale czy na pewno … .

    Strzelectwo pneumatyczne zarówno te zorganizowane jak i  rekreacyjne rozwija się bardzo dynamicznie. Są organizowane zawody, mitingi strzeleckie. Wiatrówka  często jest uzupełnieniem towarzyskiego spotkania rodzinnego czy koleżeńskiego na działce  czy w zaciszu ogrodowym prywatnej posiadłości. Są to zdrowe i bardzo pozytywne symptomy obcowania z bronią. Obecnie większość wiatrówek na mocy Ustawy nie jest bronią, można je nabyć w wolnej sprzedaży.  Są jednak  pewne kwestie, niezwykle ważne.  Chcę tu przypomnieć posiadaczom pneumatyków o pewnych prawnych kruczkach. Ta kwestia dotyczy tylko osób, które wiatrówki posiadają od dawna,  Kiedyś, na nie otrzymali decyzje administracyjne  Rejonowych lub Miejskich Komendantów Policji. Otrzymali również legitymacje „Pozwolenia na broń”. Ustawa o Broni, która weszła w życie w marcu 2000 roku, formalnie unieważniła  zarówno decyzje administracyjne jak i  niebieskie legitymacje „Pozwolenia na broń”. Piszę formalnie unieważniła …bo tak naprawdę te wiatrówki  dalej bronią są  i figurują dalej w policyjnych rejestrach. Tu żartów nie ma … każde zbywanie czy inne pozaprawne manipulowanie bronią pneumatyczną może narazić nas na smutne konsekwencje. Również jakiekolwiek  niezgodne z prawem użycie wiatrówki spowoduje bardzo przykre konsekwencje.
    Aby sprawę prawnie uregulować właściciele pneumatyków, którzy posiadają na nie oficjalne policyjne zezwolenia, powinni udać się do zakładu rusznikarskiego wykonującego testy pomiaru prędkości i energii broni pneumatycznej. Tam po dokonaniu tego testu otrzymujemy świadectwo określające energie kinetyczną  naszej wiatrówki. Przypominam, że zgodnie z obowiązującą Ustawa o broni, wiatrówki o energii poniżej 17 J  w myśl prawa bronią nie są  i nie podlegają jakikolwiek  regulacjom. Następnie udajemy się do odpowiedniej Komendy Miejskiej (Powiatowej) Policji, zabieramy ze sobą świadectwo pomiarowe, legitymację i wniosek o zdjęcie z rejestru określonej wiatrówki. Policjanci z sekcji administracyjnej  po przekazaniu tych dokumentów zdejmują  z rejestru naszą wiatrówkę lub wiatrówki, zabierają nam książeczkę pozwolenia i wydaja zaświadczenie, które uwalnia nas od  problemu. Osoby, które posiadają wiatrówki o energii powyżej limitu 17 J, zdają książeczki pozwolenia i po złożeniu wniosku otrzymają Kartę rejestracyjną broni..Tak wygląda procedura wyrejestrowywania broni pneumatycznej. Przypominam, że dopóki  tego nie dokonamy, nasze wiatrówki dalej będą figurować w rejestrze policyjnym  jako broń pneumatyczna z wszelkimi prawnymi konsekwencjami  jej posiadania.
    Przypuszczam, że w wielu miejscowościach, w których istnieją zakłady rusznikarskie, takie badania broni pneumatycznej są wykonywane. Koszty testu są zróżnicowane w zależności od miejscowości i popytu na takie czynności. W Szczecinie za jednostkowy test należy zapłacić 50 złotych.

Zbyszek

Poprawiony: środa, 28 lipca 2010 12:36