Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

 •  Darek S.
      tel. (91) 460-13-18


 •  Tadeusz M.
      tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

 •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Webmaster :

  •     Piotr W.  e-mail
Strzelectwo pneumatyczne (część 1) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
poniedziałek, 02 czerwca 2008 20:11
Galeria Alfacharlie.pl         Bywa tak, ze mimo zainteresowań i „pociągu” do broni palnej, nie każdy ma wolę i silę aby walczyć o pozwolenie na broń palną … o tej procedurze napisałem w artykule o strzelectwie sportowym w części drugiej. Jest alternatywa, aby zażyć trochę strzeleckiej adrenaliny bez  szczególnych poświęceń i zabiegów.
      Rozwiązaniem jest broń pneumatyczna  popularnie nazywana „wiatrówkową”. Jeszcze niedawno w Polsce na pneumatyki wydawano pozwolenie na broń. Pozwolenia te były w gestii Komendantów Rejonowych Policji, a następnie  Komendantów Miejskich Policji. Wcale łatwo nie było. Posiadałem pozwolenie na broń palną, a w Komendzie Rejonowej  musiałem udowodnić że „dmuchadło” jest mi niezbędne. W 2000 roku weszła w życie nowa Ustawa o Broni i Amunicji,  niewiele lepsza od poprzedniej. Nic praktycznie nie zmieniła w dostępie do broni palnej ale wyrzuciła większość pneumatyków poza nawias, tym samym, broń pneumatyczna stała się dostępna dla każdego pełnoletniego obywatela naszego kraju. Początkowo z gładkim przewodem lufy, a póżniej  również gwintowana. Alfacharlie.plOgraniczeniem jest tylko próg energii, pneumatyki których energia przekracza 17 J należy zarejestrować w Komendzie Miejskiej Policji, po okazaniu pozytywnych wyników badań lekarsko-psychologicznych i świadectwa niekaralności.. Rejestrowana jest bez żadnej łaski, uznaniowości tutaj nie ma. Chcę dodać tylko to, że pneumatyki podlegające rejestracji są bronią  w myśl Ustawy, co za tym idzie należy przechowywać je tak samo jak broń palną i używać jedynie na strzelnicy. Nie warto kupować tych silnych, nie ma to sensu. W niektórych krajach jak chociażby w Wielkiej Brytanii poluje się z nich na gryzonie i inne szkodniki. W Polsce jest to zabronione. Przepisy międzynarodowe pneumatycznego strzelectwa polowego określają energie maksymalna poniżej 17 J, a  pneumatyki o takiej energii kupujemy bez żadnych formalności i o to przecież chodzi.
      Po wprowadzeniu w Wielkiej Brytanii zakazu posiadania krótkiej broni palnej  przez praworządnych obywateli, bo bandytów te restrykcje nie obowiązują., zwiększyła się przestępczość i obecnie jest to jeden z najbardziej zagrożonych państw w Europie. Z tych idiotycznych restrykcji wynikły tez pozytywy, pierwszy to że francuskie kluby strzeleckie  robią niesamowitą kasę  przechowując angolom broń, drugie to że angole stworzyli PPP, czyli pneumatyczny pistolet praktyczny.
Alfacharlie.plW Polsce pierwsze zawody w PPP,  zorganizowano już kilka lat  temu i coraz częściej są organizowane. Niemiecki koncern Umarex, rosyjski Bajkal i amerykański Crosman  produkują wiele udanych pistoletów i rewolwerów pneumatycznych, które doskonale do tych zawodów się nadają. Znana firma produkująca timery dla potrzeb strzelectwa praktycznego opracowała odpowiedni  model dla potrzeb strzelectwa pneumatycznego. Polscy dilerzy broni pneumatycznej  firmy Kolter i TM produkują kabury i oporządzenie do pneumatyków. Nowa dyscyplina rozwija się bardzo szybko. Wierzę, że u nas ten sport również będzie rozwijał się dynamicznie, szczególnie wśród młodzieży, być może przyszłych strzelców IPSC i IDPA. Obecnie dużą popularnością cieszą się zawody według reguł  IPSC, oczywiście tory, ilość celów do ostrzelania  dostosowano do możliwości konstrukcyjnych pistoletów pneumatycznych. W Niemczech  organizowane są zawody w strzelaniu do metalowych płytek w ramach Walther Cup. Najnowszą konkurencją jest również powstała w Niemczech, pneumatyczna  PPC  (policyjny pistolet precyzyjny). Ideę zapożyczono z programu Niemieckiego Związku Strzelców Wojskowych i Policyjnych (BDMP). Koncern Umarex produkuje dla potrzeb tej konkurencji pistolety, rewolwery, kulochwyty i zmniejszone  tarcze do strzelania Pistoletu Policyjnego 1 i 2  oraz PPC.
     W następnym artykule przedstawię modele wybranych pistoletów i rewolwerów pneumatycznych, które  z uwagi na konstrukcję sprawdzą się w strzelaniu w ramach PPP.
Zbyszek
Poprawiony: środa, 28 lipca 2010 12:10