Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Księgozbiór
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

  •  Darek S.
        tel. (91) 460-13-18


  •  Tadeusz M.
        tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

  •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Webmaster :

    •     Piotr W.   e-mail
Mag 98 -polska "cudowna dziewiątka" - kaliber 9 x19 Para PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek   
poniedziałek, 02 czerwca 2008 17:31

Galeria Alfacharlie.pl       Moją przygodę z MAG’iem rozpocząłem ponad 3 lata temu, jakkolwiek z tego typu bronią, jak chociażby MAG95 miałem do czynienia już wcześniej. Strzelanie z MAG’a 95 zrobiło na mnie ogromne wrażenie, natomiast strzelanie z MAG’a 98 utwierdziło mnie w przekonaniu, iż jest to pierwszy polskiej produkcji pistolet porównywalny z zachodnimi markami jak np: GLOCK czy SIG SAUER model P226. MAG w moim przekonaniu jest bronią niezawodną, gdyż po trzech latach intensywnej eksploatacji nie stwierdziłem ani jednego zacięcia, czy też innego typu problemów i usterek.

     Strzelając nawet polską amunicją MESKO nie wystąpiły żadne problemy (prócz dłuższego niż zwykle czyszczenia). Również podczas strzelań mocniejszą amunicją typu FIOCCI, odpowiednie wyważenie oraz wyposażenie w amortyzator odrzutu sprawiają, że MAG 98 zachowuje dużą stabilność przy oddawaniu kolejno po sobie następujących strzałów a broń szybko powraca na linię celowania. Jestem żołnierzem zawodowym i po kilku latach pracy w tym zawodzie mam pewne wypaczenia zawodowe, stąd też bardzo istotny jest dla mnie sposób wyrzucania łusek po strzale przez tę broń. W MAG’u łuski wypadają niemalże pod nogi strzelającego (brak konieczności długiego szukania łusek po strzelaniu oraz mniej kwitologi z tym faktem związanej), również osoby stojące przy strzelającym nie muszą się obawiać obrzucenia łuskami, co według mnie jest sporym atutem w czasie strzelań dynamicznych IPSC.
     MAG 98 jest bronią celną, trwałą i odporną na wpływ niekorzystnych warunków środowiska. Nie zauważyłem żadnych różnic podczas strzelań w zimie, czy w lecie. Na potwierdzenie celności broni mogę jedynie dodać, że w czasie strzelania nr 1 (wojskowej jedynki) z 25 m do tarczy 23P, uzyskuję średnią na pięć strzałów 47-48/50. Byłem natomiast świadkiem, kiedy to pewien kapitan z Lublińca położył z MAG’a 98 cel "biegnącego żołnierza" z odległości 300 m już po drugim strzale oraz litrową butelkę z odległości 100 m po trzecim strzale.
     Pistolet MAG 98 jest bronią samopowtarzalną, ryglowaną przekoszeniem lufy, czyli krótkim jej odrzutem. Jest dostosowana do strzelania oburącz. Może być używany przez strzelców prawo i leworęcznych. Pistolet ten dodatkowo wyposażony jest w profilowane okładki chwytu co sprawia, że broń pewnie leży w rękach strzelającego. Dzięki zastosowaniu specjalnego mechanizmu blokady iglicy, pistolet jest bezpieczny podczas noszenia z nabojem w komorze nabojowej a odbezpieczenie broni następuje w trakcie oddawania strzału, czyli w momencie naciskania na język spustowy. Nawet jeżeli opuścimy broń na ziemię, nie musimy się obawiać, że broń samoczynnie wypali. Ogromną zaletą MAG’a z mojego, czyli z punktu widzenia żołnierza zawodowego jest bardzo szybkie i niewymagające skomplikowanych czynności rozkładanie i składanie broni, mogące przeważyć o życiu żołnierza w prawdopodobnej sytuacji wystąpienia usterki lub zacięcia podczas realnej walki.
Alfacharlie.pl      MAG 98 posiada również wady, do których z pewnością można zaliczyć standardowe otwarte szczerbinowe przyrządy celownicze, w których znaczniki fosforyzujące są niepraktyczne i nie spełniające swoich funkcji. W nocy, nawet po pięciu minutach naświetlania znaczników na muszce i na szczerbince nie przyniosło to zamierzonego efektu. W czasie dziennego strzelania również powstają problemy, ponieważ istnieje pewne przekłamanie w stosunku do celności związane z tymi nieszczęsnymi znacznikami. Otóż owe znaczniki umieszczone są niewiele poniżej wierzchołków muszki i szczerbinki (górne wierzchołki znaczników nie stykają się z wierzchołkami muszki i szczerbinki), a odległość ta wynosi prawie 0.5 mm - to oczywiście bardzo sporo i ma duży wpływ na celność MAG’a. Osobiście postanowiłem je zamalować czarnym Markerem i używać ich dopóty, dopóki nie sprawię sobie przyrządów celowniczych z regulowaną szczerbinką jak w wersji MAG 98 C. Niestety na razie jest to dla mnie spory wydatek rzędu 200 - 250 zł.
     Stwierdzam, że zakup pistoletu MAG 98 był jedną z bardziej udanych inwestycji w moim życiu, pomimo iż koszt broni pochłonął całą moją "mundurówkę" czyli ok. 2100 zł. Na moje i reszty użytkowników MAG’ów nieszczęście Z.M. ŁUCZNIK zaprzestał produkcji oraz modernizacji tej broni, która zapowiadała wielki przełom w Polskiej Zbrojeniówce. Pokładam ogromną nadzieje, że ów stan się zmieni a MAG nie przejdzie do lamusa jako jedna z wielu udanych i dobrych, acz niewykorzystanych polskich konstrukcji i doczekamy się np.: MAG’a 2000 lub jeszcze lepszej wersji tej broni.

Jacek

DANE TECHNICZNE MAG 98 :
Nabój ( kaliber, typ ) - 9 X19 Parabellum
Masa naboju - 12 g
Masa pocisku - 8 g
Prędkość wylotowa pocisku - 356 m/s
Energia wylotowa pocisku - 506 J
Pojemność magazynka - 15 naboi
Zasada działania - krótki odrzut lufy
Mechanizm spustowo uderzeniowy - podwójnego działania z kurkiem zewnętrznym
Siła spustu przy samonapinaniu - 50 N
Bezpiecznik - automatyczny, wewnętrzny
Zabezpieczenie - blokowanie iglicy sterowane spustem
Przyrządy celownicze - otwarte szczerbinowe, wyregulowane na 25 m, kontrastowe
MAG 98 C celownik regulowany
Długość - 200 mm
Wysokość - 140 mm
Szerokość - 35 mm
Długość lufy - 115 mm
Długość lini celowniczej - 143 mm
Masa z pustym magazynkiem - 1050 g
Masa magazynka bez naboi - 90 g
Opcje:
Laserowy wskaźnik celu
Magazynek 20 (10) nabojowy
Oświetlenie taktyczne Sure-Fire

Poprawiony: niedziela, 30 września 2012 10:59