Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Księgozbiór
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

  •  Darek S.
        tel. (91) 460-13-18


  •  Tadeusz M.
        tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

  •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Webmaster :

    •     Piotr W.   e-mail
Glock 17 - kaliber 9 x 19 Parabellum PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
poniedziałek, 02 czerwca 2008 17:26
Galeria Alfachrlie.pl       Pistolet, który opracowano w drugiej połowie lat 70-tych  przez austriackiego konstruktora Gastona Glocka, wprowadzil wiele rewolucyjnych zmian w budowie nowoczesnej broni. Broń skonstruowano w oparciu o polimerowy szkielet i igliczny mechanizm uderzeniowy. Lekki polimerowy szkielet jest wzmocniony szynami stalowymi w miejscu styku i  mechanicznej współpracy z zamkiem. Szkielet polimerowy  charakteryzuje się  wytrzymałością mechaniczną porównywalna ze szkieletem wykonanym ze stali, a znacznie przewyższa te wykonane z metali lekkich, duraluminium i podobnych. Pistolet nie posiada żadnych bezpieczników zewnetrznych, ma natomiast trzy wewnetrzne: jeden spustowy i dwa igliczne. Lufa o długości 114 mm z przewodem półpoligionalnym (heksagonalnym), prawoskrętnym wykonana jest metodą kucia na zimno. Pistolet ma zwartą budowę, mierzy 186 mm, jest wysoki na 138 mm i szeroki na 30. Pusty waży zaledwie 700 gramów, z pelnym magazynkiem 925 gramów. Stałe mechaniczne przyrządy celownicze posiadają kontrastową plamkę na muszce i obwódkę na szczerbince. Przyrządy celownicze wykonane sa z tworzywa sztucznego, oczywiscie można je wymienić na metalowe,  regulowane itp.Przycisk zwalniacza magazynka umieszczono w obrębie kabłąka po lewej stronie szkieletu, Dźwignię zwalniacza zamka umieszczona jest rownież po stronie lewej szkieletu. Pistolet zasilany jest dwurzędowymi  magazynkami pudełkowymi o pojemności 17 nabojów 9x19 Para, opcjonalnie mozna stosować magazynki 19-to nabojowe oraz 33 nabojowe. Pistolet wprowadzono do uzbrojenia sił zbrojnych Austerii, Holandii, Norwegii i Szwecji. Używany jest przez Policje ponad 45 krajów na świecie. Oprócz standardowego Glocka 17 produkowane są modele w calej gamie kalibrów i wielkosci gabarytowych. Środowisko strzelców praktycznych już od dawna użytkuje niektóre modele Glocka. W Polsce jest jednym z najpopularniejszych obok CZ-tki, Hecklera USP i Tanfoglio modelem broni w konkurencjach pistoletu praktycznego IPSC. Modele G17 i G19 używane są w klasie fabrycznej, natomiast bardziej zmodyfikowane G34 i G35 w klasie standard. Kaliber to głównie 9mm PARA, rzadziej 40S&W (10,2mm).
Alfachrlie.pl     Zalety Glocka są znane: lekki, poręczny, wielostrzałowy, łatwy w obsłudze i bezpieczny w rękach profesjonalnego użytkownika. Glock posiada również wady, które być może nie obniżają jakości broni, nie mniej mogą stwarzać użytkownikom pewne problemy. Poprawiony w końcu lat 90-tych szkielet zmienił co prawda troszkę wygląd, który nadal pozostawia wiele do życzenia. Pistolet co prawda służy do strzelania a nie do oglądania, ale często użytkownik chce pocieszyć oko ładnym wyglądem broni, a tego Glockowi niestety brakuje. Bardzo lekki polimerowy szkielet zmniejsza wagę broni, ale jednocześnie podczas strzelania i szybkiego wyrzucania magazynka ma wpływ na zmienny balans zachowania się broni, co jest zauważalne dla strzelca. Można temu zaradzić obciążając szkielet fabrycznym ciężarkiem, jednak bardzo trudno go nabyć. Pozostaje zatem wykonanie podobnego ciężarka z kawałka ołowiu. Miejsce na montaż ciężarka znajduje się w chwycie, tuż obok gniazda magazynka, a zabezpiecza się go kołkiem lub śrubką, na które producent przygotował odpowiedni otwór. Obciążony pistolet zachowuje korzystny balans podczas strzelania. Przycisk zwalniacza magazynka wymusza przechwycenie broni oraz zdjęcie jej z celu. Przycisk można wymienić na większy. Dużo efektywniej rozwiązali ten problem konstruktorzy Heckler&Koch'a w pistoletach z rodziny P7 i USP, oraz Walther'a w modelu P99. Kolejną wadą Glocka są plastykowe przyrządy celownicze, a w szczególności muszka, która narażona jest na uszkodzenie podczas szybkiego dobywania broni z niedokładnie dopasowanych kabur, których na naszym rynku nie brakuje. Niemiecka firma Höpner&Schumman produkuje doskonałą kaburę z Kydexu - Speedsec3, którą z czystym sumieniem polecam (cena ok. 65 €). Kabura ta jest bardzo szybka, doskonale trzyma broń i chroni przyrządy celownicze przed uszkodzeniem. Dobrą jakość prezentuja równiez kabury kydexowe Uncle Mikes'a.

Alfachrlie.pl

    Każdy pistolet bezkurkowy tak więc i Glock uzależniony jest od jakości amunicji. Polska amunicja "Mesko" doprowadziła już wielu strzelców do szewskiej pasji. Jeżeli decydujemy się na używanie Glocka, kupujmy też amunicję renomowanych producentów, a wówczas nie będziemy narażeni na stres związany z nerwową i awaryjną pracą pistoletu. Kolejną ważną sprawą jest dbałość o broń. Alfacharlie.plW przypadku Glocka typowe czyszczenie (zamek, lufa, szkielet) nie wystarcza. Co kilka strzelań, najlepiej co trzy (oczywiście mam na myśli strzelania dynamiczne i wystrzelenie około 1000 nabojów) należy, wyjąć blok iglicy i dokładnie go wyczyścić. Słyszałem opinię od "fachowców", że nie należy tego robić, najwyżej raz na rok całość może sprawdzić rusznikarz. To bzdura. Zabrudzony blok iglicy powoduje osłabienie uderzenia iglicy, a co za tym idzie niewypały i nieprzeładowania. Mankamentem Glocka jest również dość skomplikowane rozkładanie magazynków, co dla strzelców IPSC ma duże znaczenie. W tym przypadku raczej nie ma rady i po prostu trzeba nauczyć się rozbierać magazynki do gruntownego czyszczenia. O broń należy dbać, zadbana, wyczyszczona i zakonserwowana problemów nam raczej nie stworzy.
    Należy wspomnieć o rozwojowych modelach Glocka G34 i G35, opracowanych specjalnie dla strzelań IPSC klasy standard. Wydłużono w nich lufę do 132 mm, powiększono zwalniacze zamka i magazynka oraz zamontowano regulowane przyrządy celownicze. W celu obniżenia wagi wycięto fragment zamka nad lufą. Z powodzeniem pistolety te użytkują służbowo policjanci  amerykańscy z oddziałów antyterrorystycznych, dlatego też w Stanach określane są jako Tactical model. Ponad rok temu na rynku broni pojawił się Glock  IV generacji. Powiększono i wzmocniono blok ryglowy, zmieniono fakturę pokrycia zamka na bardziej chropowatą. Zmieniono fakturę szkieletu, inowacją jest wymienny grzbiet chwytu. Zmieniono również urządzenie oporopowrotne na dwusprężynowe. Pistolety Glocka przez lata eksploatacji wykazały nieprzeciętna żywotność i odporność . Są celne i niezawodne.

Zbyszek

Poprawiony: niedziela, 30 września 2012 11:02